Sunday, May 25, 2008

Gaultier Spring Summer 2008 Men Collection

Colectia primavara-vara Gaultier Men.Nu sunt un fan al lui,si ,dupa parerea mea este prea gay in alegeriile sale.Luate separat elementele sunt interesante insa nu imi plac combinatiile.Totusi ,la categoria plusuri ,de rock star pe care il degaja colectia sa.

Bonus:pretul.

Adreea Cardone in Romania




Pentru posesorii de scutere celebra firma de genti ,curele si accesorii din piele a aparut si pe piata din Romania cu cateva din castile sale din colectia primavara-vara 2008.


Pretul este pe masura unor produse high-end ajungandu-se la 20 de milioane pentru o casca.Toate castiile sunt lucrate manual si finisate in cel mai mic detaliu.Designul si materialele alese sunt foarte inspirate si au un aer retro,lasand la o parte modele din piele de piton care sunt exagerate.


In Romania puteti gasi produsele Andreea Cardone la magazinul Casa de Arte din Dorobanti vis a vis de liceul Caragiale.Pentru cei interesati se pot aduce si pe comanda modele din catalog. Vizitati site-ul ofifical la www.andreeacardone.com.


Once Upon A Time In America



Miercuri la Institutul Cultural Italian are loc un difuzarea filmului Once Upon A Time In America in regia lui Sergio Leone cu Robert de Niro intr-un rol de zile mari,Filmul este prezentat in varianta sa lunga de aproape 3 ore si merita vazut fiind o capodopera a cinematografiei moderne.Muzica este semnata de Gheorghe Zamfir.

Thursday, April 24, 2008

Marc Jacobs Spring 2008 Men






Sonia Rykiel Spring 2008










O parte din colectia de primavara 2008 a lui Sonia Rykiel.Personal nu imi place asa de mult insa nici nu imi displace,nu sunt adeptul reciclarii acelorasi sabloane din anii '60 '70..Si ca sa fie tabloul complet iar o sa se poarte porcariile de pantaloni evazati.Credeam ca scapasem dar nu..

Unborn Child


Wednesday, April 23, 2008

Ballance






Monday, April 21, 2008

Proms of Delight Easter Edition





Maine la ora 19.30 are loc la Atheneu concertul BBC Proms of Delight care la fel ca cel din Anglia isi propune o fuzuine intre muzica clasica si cea pop.Pe scena Atheneului vor urca peste 100 de artisti (intre ei si eu) iar concertul va fi transmis la t.v in seara de inviere.

Solistii vor fi acompaniati de orchestra Bucharest Sympfonic Pops sub conducerea dirijoriilor I.Ionescu-Galati la programul clasic si Ionel Tudor la cel de muzica usoara.

Spectacolul va avea elemente de muzica clasica, jazz pop, jazz simfonic, si muzica de film.Printre invitati se numara castigatorii selectiei nationale Eurovision de anul acesta Nico si Vlad Mirita, castigatorul finalei Eurovision Romania la sectiunea clasica Sefan Besan, Monica Anghel, tenorul Maruis Manea, Paula Seling.

Biletele costa intre 200 si 350 ron.



Sunday, April 20, 2008

Levi's Phone




Dupa LG Prada, Samsung Armani, Motorola D&G apare si mobilul Levi's.El are un design atractiv si o camera foto de 2 megapixeli,posibilitate de conectare la internet,radio fm, mp3 player si este destinat in special celor preocupati mai mult de designul unui telefon decat de calitatiile sale tehnice.
In partea de jos telefonul are o saiba de care se prinde un lant ce se ataseaza ca un breloc blugiilor vostri preferati.

Friday, April 18, 2008

drumul spre casa


Oare viata asta este numai o insiruire de ore zile luni anotimpuri ani...pentru ce traim?Cu fiecare clipa suntem mai aproape de sfarsit.Tot ce putem face este sa profitam de timpul care ne-a mai ramas.Dar oare cum sa traim?
Este asa greu sa te desparti de trecut incat uneori realitatea devine insuportabila si singurul refugiu pe care il mai gasesti este lumea ta de mult pierduta in trecut si care acuma exista numai in amintiriile tale..amintiriile pe care le simti in mirosul straziilor uitate in timp, in caldura verii si in ochii prieteniilor..

Orhan Pamuk in Romania


Lauretul premiului Nobel pentru literetura, scriitorul Orhan Pamuk vine pe 23 Aprilie in Romania mai precis la Atheneul Roman.Este unul din cei mai celebri scriitori contemporani, in afara de premiul Nobel castigat in 2006 a mai obţinut numeroase alte premii : The Independent Award for Foreign Fiction, Prix de la Découverte Européenne, Prix du Meilleur Livre Étranger, International IMPAC Dublin Literary Award, Prix Médicis Étrager, Friedenspreis.

Mihaela Rădulescu, Emil Hurezeanu, Răzvan Exarhu, Cătălin Tolontan, Cătălin Avramescu, Carmen Muşat, Dan Boerescu, Marius Chivu, Alexandru Bălăşescu, Ioan Stanomir, Jean-Lorin Sterian ,chiar si eu ..toti vom fi prezenti in foyerul Atheneului.

Inainte de intalnirea cu Orhan in Sala Mare are loc un recital de muzica de camera in care canta si tatal meu alaturi de alti muzicieni de renume.See you there!

Sunday, April 13, 2008

Comedie Rosie


Recent am vazut piesa Comedie Rosie regia si scenografia Alexandru Tocilescu.Scenografia este inteligent gandita si perfect adaptata spatiului relativ mic al Salii Atelier.A fost o placere sa il vad pe Ion Lucian care la aproape 80 de ani inca joaca foarte bine.Pentru cei ce nu stiu, textul este scris de Constantin Turturica relativ recent si se petrece in "epoca de aur" fiind o vizuine satirica si comica a acelei perioade.

Amuzanta scena in care membrii de partid trebuie sa ii inmanaeze o decoratie personajului lui Ion Lucian care e tocmai murise..."e mort".."nu conteaza tine-i ochii deschisi!..asa..fimezi?acuma fa-te ca ii dai decoratia"

Fool's Gold


Am fost si eu la Fool's Gold fara sa am pretentii de a vedea ceva deosebit..si se pare ca asa a si fost.Pacat, caci premisele erau bune,2 actori tineri si simpatici intru-un decor de vis,un Donald Suterland inca in forma si un regizor pe nume Andy Tennant care ne-a servit comedii ca Hitch, Ever After etc.

Pacat ca scenariul este cam lalait si filmul devine trenant pe la jumatatea lui insa daca aveti chef de un film usurel de weekwend fara pretenii poate fi alegerea potrivita.Bonus pentru fete:Matthew McConaughey la bustul gol cam pe toata durata filmului.Bonus pentru baieti:Vespa-ul rosu din '60.


Am fost de curand la Eduard al 3-lea la T.NB.A fost o surpriza placuta sa il revad jucand pe Ion Caramitru care incepe sa semene la fata cu John Wayne.Piesa o recomand mai ales pentru text si jocul lui Caramitru.
Regia semnata Alexandru Tocilescu este interesanta si propune o abordare vizuala si scenografica deosebita,asa cum ne-a obisnuit si in alte piese regizate de el.Singurul minus este muzica .Bonus:cavalerii arata ca niste bikeri si in loc de armuri au haine de moto si casti lucrate in piele uzata si joaca rubgy pe muzica .

Tuesday, March 18, 2008

R.I.P Anthony Minghella


Regizorul Anthony Minghella, premiat cu Oscar pentru filmul Pacientul Englez a murit azi intr-un spital din Londra in timpul unei operatii banale la cap.A lasat in urma filme ca Cold Mountain, The Talentated Mr. Ripley , The English Pacient

Monday, March 17, 2008

10 000 B.C


Un film cu pretentii si cu buget mare dar dezamagitor , pueril si penibil.In multe momente ai impresia ca te uiti la "Hallmark Presents.."..reactii teatrale ale personajelor,scenariu previzibil ,cusut cu ata alba si actori inexistenti.Singurele lucruri de mentionat sunt aparitia lui Omar Shariff pe post de narator si C.G.I-ul de la final cu gloata de mamuti fugind printre piramide..Ah..si ca o gaselnita a regizorului, numele eroului din film D'leh scris invers (Held) inseamna "erou" in germana veche,tara natala a lui Rolland Emerich.

Armani Spring-Summer 2008











Fuck the Cool..Spune-mi o poveste


Una din cartile mele preferate..Mai este timp oare
de povesti?

Wednesday, March 12, 2008

Leonard Cohen vine in Romania


Leonard Cohen va sustine pentru prima oara in cariera sa un concert in Romania.Evenimentul va avea loc pe 14 Iulie in Bucuresti.Rezervari de vor putea face incepand cu luna aprilie.

Sunday, March 9, 2008



Am vazut recent No Country for Old Man al fratiilor Coen.Filmul este interesant, un fel de road-movie in care un criminal psihopat Anton,(Javier Bandem-Oscar pentru rol secundar) il urmareste pe Lewlyn (Josh Broiln) iar seriful Ed(Tommy Lee Jones) incerca sa il prinda pe primul si sa il salveze pe al doilea.Insa subiectul este numai un pretext, la fel ca si geanta cu bani in jurul careia se invarte actiunea.De pe la jumatatea filmului nici nu mai conteaza ce se intampla cu banii..filmul devenind o meditatie asupra naturii umane, a raului absolut.Ideea de la final este ca in lume este si va fi intotdeauna prea mult rau pentru a fi invins si ca nu putem face nimic.

Este un film destul de dur si vizual si ca mesaj insa il recomand, chiar si numai pentru jocul lui Javier Bandem si mesajul de la final.