Tuesday, January 22, 2008

Heath Ledger a murit la numai 28 de ani



Tanarul actor Heath Ledger a fosr gasit mort in apartamentul.Gol in pat.Langa el s-au gasit somnifere.A jucat in Cassanova, Brokeback Mountain, The Patriot, Monsters's Ball, The Brothers Grimm, A Knight's Tale etc.Anul viitor trebuia sa apara in Dark Kinght(Batman 2) in roulul the joker.Avea numai 28 de ani si era tatal unei fetite de 2 ani.A fost unul din actorii talentati ai generatiei sale.R.I.P

Wednesday, January 16, 2008

Direktoren for det helle



Am vazut ultimul film al lui Lars von Trier(Dogville, Dancer in the Dark, Breaking the Waves).Este un film mult mai usor decat ce ne-am astepta de la un regizor ce obisnuia sa isi socheze de fiecare data publicul.Chiar la inceputul filmului o voce care anunta ca fimul este o comedie si trebuie tratata ca atare.Este interesant ca este filmat in AUTOMAVISION o tehnica noua in care unghiurile si traseele camerei sunt selectate de un computer.De asemenea montajul este facut "pe sarite" lipsind frame-uri si dand o senzatie bizara intregului film.

Pe scurt este vorba de un actor angajat sa se prefaca ca este marele sef al unei companii pe care nimeni nu il cunostea.Remarcabila este scena in care auzind ca cea mai buna solutie de a iesi din o situatie incomoda este sa zici "da"..si ajungange sa zica in scena respectiva de vreo 20 de ori cuvantul pana cand ajunge sa faca sex cu o angajata raspunzand numai "da".De vazut.

Friday, January 11, 2008

Colindam Catalin Josan Bucharest Simfonic Pops

Ultimul meu concert de anu trecut cu orchestra Proms.Piesa mea preferata din tot concertul ala.Pacat ca a durat 2 ore, prea mult si prea cald pe scena.

Wednesday, January 2, 2008

Punct si virgula intre doua amintiri


Este ora 12.00....La multi ani 200, artificii, sampanie, miros de zapada in casa si gust de tequilla in gura in ultima secunda a anului...s-a dus.a trecut un an din viata mea..parca mai lung ca niciodata..unde esti Andrei?

Nu stiu unde m-am pierdut..intr-o zi din vara cand am privit apusul pe o plaja goala din apa cu sclipri rosietice pe pielea mea arsa de soare...poate in clipa cand intr.o sala intunecoasa si rece de cinema te.am sarutat si mana ta m-a atins pe gat ..cand am mers prima oara pe un scuter portocaliu si poate dupa amiaza de toamna in care ploua torential si te-am sarutat la Romana in mijlocul strazii.


Tin minte..caldura verii..Nestea..soare...Vans...blugi si shaorma din gara de la Viena si fuga dupa avionul nostru.. sapca verde si ochelari albi.. cu o fata cu buze subtiri si dulci la CineMaIubit..ultima dimineata..placa de intins parul si barurile din regie..pantofi mov si carti..prima cafea..prima tigare dupa ani de zile..Atheneul si parintii mei..euro si lei...Terminus si Downtown, Planters si Salzburg..filme la Cinemateca..r.i.p Web...parul meu cret si maini cu unghii rosi prin el, fotbal in politehnica si mersul cu metroul vara...pantofi de lac negri Boss si geanta galbena ...hotelul..primul sarut pe treptele caminului...trio de vioara pian si violoncel intr.o sufragerie veche..avion..tren..filme cu Alex...pantaloni Armani si Cismigiu..fete poloneze si inimi regasite...prieteni..singuratate...piese de teatru la T.N,B..carti de Camus.. Rolling Stones ...vise si realitate..

Este ora 12.01..a venit noul an.Cand vedem un film;)?

Sunday, December 30, 2007

Cum se moare


Am vazut azi Asasinarea lui Jesse James
.Este interesant de urmarit ca studiu de caracter si ca o meditatie despre viata si moarte, despre "bine" si "rau" .

Moartea lui Jesse nu eroica..cat despre viata lui nu ne este prezentata decat ultima parte unde deja el era un om paranoioc, macinat de sentimente confuze si imbatranit inainte de vreme..o imagine total opusa celei prezentate de presa si percepute de lume, cea a tanarului pistolar renegat care sparge banci cu zambetul pe buze si calareste in apus spre o alta aventura...

Personajul lui Pitt are o singura problema, nu are nici o motivatie logica pentru care a ajuns asa,are o familie frumoasa o situatie materiala linistitoare si ar putea sa renunte la stiul sau de viata oricand,dar nu o face..
Moare stupid si inutil, la fel cu o fac atatita oameni fara sa ajunga sa traiasca..sau poate e mai bine sa mori inainte sa cunosti durerea si pierderea, disperarea si batranetea..sa mori tanar fara sa apuci sa simti apasarea grea si sufaocanta a aniilor in spate ,fara sa stii ce inseamna amintirea aniilor tineretii pierdute ..sa parasesti lumea in o zi de primavara ..ca pe James Dean, Marylin Monroe, River Phoneix, Kurt Cobain, etc et etc

Friday, November 16, 2007

atractie


O gaina si un pantof rosu..cine a zis ca dragostea e oarba?

un indian

Un indian.

Friday, September 28, 2007

decizia




Un tablou intitulat: Decizia.

Wednesday, September 26, 2007

Iepure scriitor


Un tablou in care m-am gandit la un iepure care sta intr-o mansarda si scrie la calculator intr-o cana de ceai.Langa el se observa o pana si o calimara.Afara observam cum luna si soarele tot se perinda prin fata lui insa el nu se opreste din scris...

A.V.P:Requiem


In decembrie apare A.V.P;Requiem.(adica alien versus predator).Regia nu mai este semnata de Paul Anderson insa filmul se anunta interesant mai ales prin prisma faptului ca regsitrul este schimbat radical si este gandit ca o intoarcere la stilul primelor filme din serii(Alien si Predator) fiind mai degraba un film d groaza si suspans decat unul plin de actiune ca primul A.V.P.O alta schimbare este ca este interzis sub 18 ani spre deosebire de A.V.P care era interzis sub 13 ani.De vazut...

Personal D.N.A.


Un test dragut care la sfarsit iti arata o harta in culori ce iti reprezinta personalitatea.
Iata ce mi-a iesit mie:
You are a Creator
Your imagination, confidence, willingness to explore, and appreciation of beauty make you a CREATOR.
You are independent, and you enjoy your self-sufficiency.
Defying convention, you are very innovative, and you have a vivid imagination.
The look of things is important to you, and you have a keen eye for aesthetic beauty in multiple arenas.
You have a strong interest in what is new and exciting—and that includes forging ahead with new ideas, not simply discovering what is already out there.
Your eagerness to seek new and varied experiences leads you into many different situations.
You're not set on one way of doing things, and you are creative when it comes to finding novel solutions to complex problems.
You trust yourself to be innovative and resourceful.
Your confidence allows you to take your general awareness and channel it into creativity.
You are balanced in your approach to problem-solving, not letting your emotions hold you up.
You tend to do things on the spur of the moment, not sticking to a set schedule.
You have a strong sense of style and value your personal presentation - friends may even seek your style advice from time to time.
You tend to believe that things happen for a reason, and that not everything is under our control.
Puteti intra aici pe site http://www.personaldna.com/

Friday, September 21, 2007

Al Pacino's "inch by inch speech"


Hagi si-a dat demisia de la Steaua.Se pare ca principalul motiv a fost incapabilitatea sa de a comnica cu jucatorii si de a relationa cu ei...daca era si el Al Pacino;).Interesanta paralela intre viata si fotbal..Scena este din Every Given Sunday de Oliver Stone.

Thursday, September 20, 2007

4 3 2


Am fost si eu acu vreo saptamana la 4 3 2 a lui Cristian Mungiu.Pentru prima oara am, asistat la o premiera de film la Teatrul National.S-a incercat o premiera cu fast, covor rosu si vedete care soseau la scara coborand din limuzine(si ele avand logo-ul Palme d'Or-ului pe portiere).Nu stiu cat le-a reusit acest lucru organizatorililor fiindca spatiul de la intrare era destul de mic(cei ce cunosc intrarea de la T.N.B stiu despre ce vorbesc) asa ca a fost o inghesuiala confuza la unica usa cu toate ca "vip-urile" veneau pe scara normala iar ceilalti pe o scara de metal paralela, problema era ca toti intrau pe aceeasi usa.Filmul a fost ok, nu exceptional, insa mai bun decat alte filme romanesti de gen insa nimic nou sau deosebit...aceleasi blocuri comuniste,aceleasi figuri triste si obosite aceeasi atmosfera cenusie pe care personal m-am saturat sa o vad la nesfarsit in filme.Exista niste scene foarte reusite insa..cina cu parintii prietenului uneia dintre fete, intalnirea cu "doctorul".

Thursday, September 6, 2007

R.I.P PAV



fara cuvinte

Tuesday, August 21, 2007

Taur


Sunday, August 19, 2007

Tablou







Un desen in care m-am gandit la un pui care leviteaza in spatiu impreuna cu umbra unui cap de papagal.

Monday, August 13, 2007

Cumparatori ceva?;)


Un desen facut de mine pornind de la ideea de a folosi culorile din blog(negru, verde, mov)Ele sunt in forma initiala la cele doua extreme ale desenului in stanga negru si mov iar in dreapta verde.Cu albastru in stanga este o litera "a" care este d asemenea descompusa in doua .La mijloc movul, verdele si negrul se unesc dand nastere la desenul propriu zis.

Sunday, August 12, 2007

Eastern Promises



Ultimul film al lui David Cronenberg (Videodrome, Crash, Scaners, A History of Violence) cu Vigo Mortensen si Maria Bello.Apare in iarna.La fel de violent si bizar ca restul filmelor sale.


Saturday, August 11, 2007

Net-a.porter














































Un site cu incaltari, genti, haine, accesori, magazine, cadouri, reduceri si sfaturi dedicat exclusiv femeilor pasionate de fashion si haine de designer.Este interesant ca in afara marcile obisnuite se pot gasi si designeri ca Pringle 1815, Stella Mccartney, Vera Wang, Miu Miu, 12th street by Cynthia Vincet, Bi La Li etc...De mentionat ca este un site care recunoaste si Romania deci daca aveti cu ce puteti achizitiona cam orice articol intrand pe www.net-a-porter.com.

Mingea

Un filmulet din 2002 de marele regizor Alexandru Stanescu.Camera si imaginea Matei Stoicovici.dupa o idee de Andrei Cavassi.