Monday, April 21, 2008

Proms of Delight Easter Edition





Maine la ora 19.30 are loc la Atheneu concertul BBC Proms of Delight care la fel ca cel din Anglia isi propune o fuzuine intre muzica clasica si cea pop.Pe scena Atheneului vor urca peste 100 de artisti (intre ei si eu) iar concertul va fi transmis la t.v in seara de inviere.

Solistii vor fi acompaniati de orchestra Bucharest Sympfonic Pops sub conducerea dirijoriilor I.Ionescu-Galati la programul clasic si Ionel Tudor la cel de muzica usoara.

Spectacolul va avea elemente de muzica clasica, jazz pop, jazz simfonic, si muzica de film.Printre invitati se numara castigatorii selectiei nationale Eurovision de anul acesta Nico si Vlad Mirita, castigatorul finalei Eurovision Romania la sectiunea clasica Sefan Besan, Monica Anghel, tenorul Maruis Manea, Paula Seling.

Biletele costa intre 200 si 350 ron.



Sunday, April 20, 2008

Levi's Phone




Dupa LG Prada, Samsung Armani, Motorola D&G apare si mobilul Levi's.El are un design atractiv si o camera foto de 2 megapixeli,posibilitate de conectare la internet,radio fm, mp3 player si este destinat in special celor preocupati mai mult de designul unui telefon decat de calitatiile sale tehnice.
In partea de jos telefonul are o saiba de care se prinde un lant ce se ataseaza ca un breloc blugiilor vostri preferati.

Friday, April 18, 2008

drumul spre casa


Oare viata asta este numai o insiruire de ore zile luni anotimpuri ani...pentru ce traim?Cu fiecare clipa suntem mai aproape de sfarsit.Tot ce putem face este sa profitam de timpul care ne-a mai ramas.Dar oare cum sa traim?
Este asa greu sa te desparti de trecut incat uneori realitatea devine insuportabila si singurul refugiu pe care il mai gasesti este lumea ta de mult pierduta in trecut si care acuma exista numai in amintiriile tale..amintiriile pe care le simti in mirosul straziilor uitate in timp, in caldura verii si in ochii prieteniilor..

Orhan Pamuk in Romania


Lauretul premiului Nobel pentru literetura, scriitorul Orhan Pamuk vine pe 23 Aprilie in Romania mai precis la Atheneul Roman.Este unul din cei mai celebri scriitori contemporani, in afara de premiul Nobel castigat in 2006 a mai obţinut numeroase alte premii : The Independent Award for Foreign Fiction, Prix de la Découverte Européenne, Prix du Meilleur Livre Étranger, International IMPAC Dublin Literary Award, Prix Médicis Étrager, Friedenspreis.

Mihaela Rădulescu, Emil Hurezeanu, Răzvan Exarhu, Cătălin Tolontan, Cătălin Avramescu, Carmen Muşat, Dan Boerescu, Marius Chivu, Alexandru Bălăşescu, Ioan Stanomir, Jean-Lorin Sterian ,chiar si eu ..toti vom fi prezenti in foyerul Atheneului.

Inainte de intalnirea cu Orhan in Sala Mare are loc un recital de muzica de camera in care canta si tatal meu alaturi de alti muzicieni de renume.See you there!

Sunday, April 13, 2008

Comedie Rosie


Recent am vazut piesa Comedie Rosie regia si scenografia Alexandru Tocilescu.Scenografia este inteligent gandita si perfect adaptata spatiului relativ mic al Salii Atelier.A fost o placere sa il vad pe Ion Lucian care la aproape 80 de ani inca joaca foarte bine.Pentru cei ce nu stiu, textul este scris de Constantin Turturica relativ recent si se petrece in "epoca de aur" fiind o vizuine satirica si comica a acelei perioade.

Amuzanta scena in care membrii de partid trebuie sa ii inmanaeze o decoratie personajului lui Ion Lucian care e tocmai murise..."e mort".."nu conteaza tine-i ochii deschisi!..asa..fimezi?acuma fa-te ca ii dai decoratia"

Fool's Gold


Am fost si eu la Fool's Gold fara sa am pretentii de a vedea ceva deosebit..si se pare ca asa a si fost.Pacat, caci premisele erau bune,2 actori tineri si simpatici intru-un decor de vis,un Donald Suterland inca in forma si un regizor pe nume Andy Tennant care ne-a servit comedii ca Hitch, Ever After etc.

Pacat ca scenariul este cam lalait si filmul devine trenant pe la jumatatea lui insa daca aveti chef de un film usurel de weekwend fara pretenii poate fi alegerea potrivita.Bonus pentru fete:Matthew McConaughey la bustul gol cam pe toata durata filmului.Bonus pentru baieti:Vespa-ul rosu din '60.


Am fost de curand la Eduard al 3-lea la T.NB.A fost o surpriza placuta sa il revad jucand pe Ion Caramitru care incepe sa semene la fata cu John Wayne.Piesa o recomand mai ales pentru text si jocul lui Caramitru.
Regia semnata Alexandru Tocilescu este interesanta si propune o abordare vizuala si scenografica deosebita,asa cum ne-a obisnuit si in alte piese regizate de el.Singurul minus este muzica .Bonus:cavalerii arata ca niste bikeri si in loc de armuri au haine de moto si casti lucrate in piele uzata si joaca rubgy pe muzica .

Tuesday, March 18, 2008

R.I.P Anthony Minghella


Regizorul Anthony Minghella, premiat cu Oscar pentru filmul Pacientul Englez a murit azi intr-un spital din Londra in timpul unei operatii banale la cap.A lasat in urma filme ca Cold Mountain, The Talentated Mr. Ripley , The English Pacient

Monday, March 17, 2008

10 000 B.C


Un film cu pretentii si cu buget mare dar dezamagitor , pueril si penibil.In multe momente ai impresia ca te uiti la "Hallmark Presents.."..reactii teatrale ale personajelor,scenariu previzibil ,cusut cu ata alba si actori inexistenti.Singurele lucruri de mentionat sunt aparitia lui Omar Shariff pe post de narator si C.G.I-ul de la final cu gloata de mamuti fugind printre piramide..Ah..si ca o gaselnita a regizorului, numele eroului din film D'leh scris invers (Held) inseamna "erou" in germana veche,tara natala a lui Rolland Emerich.

Armani Spring-Summer 2008











Fuck the Cool..Spune-mi o poveste


Una din cartile mele preferate..Mai este timp oare
de povesti?

Wednesday, March 12, 2008

Leonard Cohen vine in Romania


Leonard Cohen va sustine pentru prima oara in cariera sa un concert in Romania.Evenimentul va avea loc pe 14 Iulie in Bucuresti.Rezervari de vor putea face incepand cu luna aprilie.

Sunday, March 9, 2008



Am vazut recent No Country for Old Man al fratiilor Coen.Filmul este interesant, un fel de road-movie in care un criminal psihopat Anton,(Javier Bandem-Oscar pentru rol secundar) il urmareste pe Lewlyn (Josh Broiln) iar seriful Ed(Tommy Lee Jones) incerca sa il prinda pe primul si sa il salveze pe al doilea.Insa subiectul este numai un pretext, la fel ca si geanta cu bani in jurul careia se invarte actiunea.De pe la jumatatea filmului nici nu mai conteaza ce se intampla cu banii..filmul devenind o meditatie asupra naturii umane, a raului absolut.Ideea de la final este ca in lume este si va fi intotdeauna prea mult rau pentru a fi invins si ca nu putem face nimic.

Este un film destul de dur si vizual si ca mesaj insa il recomand, chiar si numai pentru jocul lui Javier Bandem si mesajul de la final.

Saturday, March 8, 2008

Sunday, February 24, 2008

American Heart


Jack's only hope was a dream... Nick's only hope was Jack

Am vazut de curand filmul American Heart cu Jeff Bridges si Edward Furlong.Jeff Bridges se afla la 3 ani inainte de marele succes Fisher King insa ofera si aici o interpretare foarte vie si puternica a omului simplu care se lupta cu saracia si cinismul lumii.El incerca sa isi puna viata pe picioare dupa ce tocmai a iesit din inchisoare si fiul sau de 14 ani vine sa locuiasca cu el.
Ei sunt doi inadaptati si singura sansa de a supravietui este dragostea ce se leaga intre ei.Dragostea ce il face pe Jack(Bridges) sa renunte la alcool si la viata in afara legii si sa isi urmeze singurul vis pe care il are..sa ajunga in Alaska si sa isi deschida un mic magazin.Insa drumul nu va fi usor..
Filmat pe straziile de la periferia orasului New York filmul peste o mostra a vietii de pe strada si a oameniilor aflati la marginea societetii, a dramelor si viselor lor.Il recomand tuturor care au impresia ca au probleme.

Tuesday, January 22, 2008

Heath Ledger a murit la numai 28 de ani



Tanarul actor Heath Ledger a fosr gasit mort in apartamentul.Gol in pat.Langa el s-au gasit somnifere.A jucat in Cassanova, Brokeback Mountain, The Patriot, Monsters's Ball, The Brothers Grimm, A Knight's Tale etc.Anul viitor trebuia sa apara in Dark Kinght(Batman 2) in roulul the joker.Avea numai 28 de ani si era tatal unei fetite de 2 ani.A fost unul din actorii talentati ai generatiei sale.R.I.P

Wednesday, January 16, 2008

Direktoren for det helle



Am vazut ultimul film al lui Lars von Trier(Dogville, Dancer in the Dark, Breaking the Waves).Este un film mult mai usor decat ce ne-am astepta de la un regizor ce obisnuia sa isi socheze de fiecare data publicul.Chiar la inceputul filmului o voce care anunta ca fimul este o comedie si trebuie tratata ca atare.Este interesant ca este filmat in AUTOMAVISION o tehnica noua in care unghiurile si traseele camerei sunt selectate de un computer.De asemenea montajul este facut "pe sarite" lipsind frame-uri si dand o senzatie bizara intregului film.

Pe scurt este vorba de un actor angajat sa se prefaca ca este marele sef al unei companii pe care nimeni nu il cunostea.Remarcabila este scena in care auzind ca cea mai buna solutie de a iesi din o situatie incomoda este sa zici "da"..si ajungange sa zica in scena respectiva de vreo 20 de ori cuvantul pana cand ajunge sa faca sex cu o angajata raspunzand numai "da".De vazut.

Friday, January 11, 2008

Colindam Catalin Josan Bucharest Simfonic Pops

Ultimul meu concert de anu trecut cu orchestra Proms.Piesa mea preferata din tot concertul ala.Pacat ca a durat 2 ore, prea mult si prea cald pe scena.

Wednesday, January 2, 2008

Punct si virgula intre doua amintiri


Este ora 12.00....La multi ani 200, artificii, sampanie, miros de zapada in casa si gust de tequilla in gura in ultima secunda a anului...s-a dus.a trecut un an din viata mea..parca mai lung ca niciodata..unde esti Andrei?

Nu stiu unde m-am pierdut..intr-o zi din vara cand am privit apusul pe o plaja goala din apa cu sclipri rosietice pe pielea mea arsa de soare...poate in clipa cand intr.o sala intunecoasa si rece de cinema te.am sarutat si mana ta m-a atins pe gat ..cand am mers prima oara pe un scuter portocaliu si poate dupa amiaza de toamna in care ploua torential si te-am sarutat la Romana in mijlocul strazii.


Tin minte..caldura verii..Nestea..soare...Vans...blugi si shaorma din gara de la Viena si fuga dupa avionul nostru.. sapca verde si ochelari albi.. cu o fata cu buze subtiri si dulci la CineMaIubit..ultima dimineata..placa de intins parul si barurile din regie..pantofi mov si carti..prima cafea..prima tigare dupa ani de zile..Atheneul si parintii mei..euro si lei...Terminus si Downtown, Planters si Salzburg..filme la Cinemateca..r.i.p Web...parul meu cret si maini cu unghii rosi prin el, fotbal in politehnica si mersul cu metroul vara...pantofi de lac negri Boss si geanta galbena ...hotelul..primul sarut pe treptele caminului...trio de vioara pian si violoncel intr.o sufragerie veche..avion..tren..filme cu Alex...pantaloni Armani si Cismigiu..fete poloneze si inimi regasite...prieteni..singuratate...piese de teatru la T.N,B..carti de Camus.. Rolling Stones ...vise si realitate..

Este ora 12.01..a venit noul an.Cand vedem un film;)?

Sunday, December 30, 2007

Cum se moare


Am vazut azi Asasinarea lui Jesse James
.Este interesant de urmarit ca studiu de caracter si ca o meditatie despre viata si moarte, despre "bine" si "rau" .

Moartea lui Jesse nu eroica..cat despre viata lui nu ne este prezentata decat ultima parte unde deja el era un om paranoioc, macinat de sentimente confuze si imbatranit inainte de vreme..o imagine total opusa celei prezentate de presa si percepute de lume, cea a tanarului pistolar renegat care sparge banci cu zambetul pe buze si calareste in apus spre o alta aventura...

Personajul lui Pitt are o singura problema, nu are nici o motivatie logica pentru care a ajuns asa,are o familie frumoasa o situatie materiala linistitoare si ar putea sa renunte la stiul sau de viata oricand,dar nu o face..
Moare stupid si inutil, la fel cu o fac atatita oameni fara sa ajunga sa traiasca..sau poate e mai bine sa mori inainte sa cunosti durerea si pierderea, disperarea si batranetea..sa mori tanar fara sa apuci sa simti apasarea grea si sufaocanta a aniilor in spate ,fara sa stii ce inseamna amintirea aniilor tineretii pierdute ..sa parasesti lumea in o zi de primavara ..ca pe James Dean, Marylin Monroe, River Phoneix, Kurt Cobain, etc et etc